بررسی وضعیت احداث نیروگاه‌ برق آبی کوچک در ایران

بررسی وضعیت احداث نیروگاه‌ برق آبی کوچک در ایران

با توجه به سیاست کلی جمهوری اسلامی ایران و هم‌راستا با سیاست جهانی در کاهش گازهای گلخانه‌ای و استفاده از انرژی پاک و تجدیدپذیر به عنوان منبعی غیرفسیلی و مفید جهت تولید انرژی برق امری ضروری است، یکی از این منابع انرژی موجود در آب سیال است که از دیرباز در توربین های بزرگ مورد استفاده قرار می گرفته است که در چند دهه اخیر در مقیاس های کوچک و به طور پراکنده کاربردهای مناسبی داشته است.  شایان ذکر است از جمله  تضامینی که دولت در این زمینه در نظر گرفته است، قانون حمايت و تشويق سرمايه گذاري خارجي (FIPPA) و قرارداد خرید تضمینی است.

در این راستا سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا)اقدام به ارائه قراردادهای خرید تضمینی برای مولدهای برق آبی کوچک (SHP) با نرخ رقابتی حدود 3 سنت دلار برای هر کیلووات ساعت یا قراردادهای ۲۰ ساله نموده است. بر اساس بررسی وزارت نیروی جمهوری اسلامی ظرفیت قابل‌دسترس برای این نوع نیروگاه‌ها حدود 3000 مگاوات است که نیازمند ورود تکنولوژی و سرمایه‌گذاری حدود 3 میلیارد دلار است.  جریان آب رودخانه‌ها و خطوط انتقال آب و فاضلاب و تاسیسات جانبی سد‌ها کاندیداهای این نوع سرمایه‌گذاری هستند.

نکته مهم آن است که با توجه به نیاز بسیار بالای انرژی در ایران نگرانی در مورد خرید تضمینی وجود نداشته و بیشتر توان تولیدی در همان محل تولید، مصرف خواهد شد.

جدول زیر ظرفیت طرح های برق آبی را در کشور ارائه می دهد.

برآورد ظرفیت طرح های برق آبی کشور

نوع طرح

ظرفیت (مگاوات)

در دست بهره برداری

75

در دست اجرا

45

در دست مطالعه و آماده اجرا

2800

در مرحله شناخت

300

جمع

3220

از مجموع نقاط آماده اجرا شرکت کیفیت سازان محیط در حال اجرای پروژه های به مجموع 8 مگاوات می باشد